ADACAYI_YAGI

Adaçayı Yağı

Tüm yağların mutlaka bir hikayesi var. Adaçayı yağı da sevgili komşumun oğlu Can bebeğin  gaz ağrısını bir nebze de olsa hafifletmek amacı ile ortaya çıktı ve Crocus ürün gamına keyifle girdi. Yağlarımı en basit hali ile yapıyorum.  Çuvalda ve soğuk sıkım cannıım has yöre zeytinyağına yine yöre dağlarına yaptığımız yürüyüşlerde topladığım adaçaylarını bolca basarak  ve güneşte iki yada üç ay bekleterek elde ediyorum. Kapağını açtığımda ve süzdüğümde ki kokusunu keşke sizde benimle atülyemde olsanız ve koklasanız  harika, şifalı  ve benim de aynı zamanda yağlarım için kalite kontrolüm.

Mevsim dönüşlerinde ben de mutlaka 3-4 günde bir değiştirdiğim adaçayı suyu veya yağ damlatılmış ılık suyu tüm ailenin gargara yapması için banyoda bulunduruyorum.

Hem diş etlerimize hem bademciklerimize faydalı. Şifa olsun.

Adaçayı yapraklarında tanen, acı madde ve uçucu yağda tuyon (%30-50),sineol (%15) ve borneol (%10) bulunmaktadır.

Adaçayı yağı gaz söktürücü, midevi,  ansiseptik ( boğaz ve burun hastalıklarında) kuvvet verici ve uyarıcı etkilerinden dolayı dahilen ve haricen kullanılır.

Haricen yara iyi edici olarak da kullanılabilir.  Ya da günde 3-5 damla adaçayı yağı ılık bir fincan suya damlatılarak içilebilir. ilaç değildir. Fazlası zararlıdır.

Kaynak: Türkiye de bitkiler ile tedavi geçmişte ve bugün - Prof. Dr. Turhan Baytop

Share

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *