Horsetail(Great)_2004_06_15_Bakewel_Rowsley_011a

kırkkilit otu (Atkuyruğu)

Orman kenarların da yetişen bu bitkiyi, minik çam fideleri zannettim ilk başta, meğer faydalı ve arsız bir bitkiymiş. Araştırırken en çok tırnak kırılmalarına iyi geldiği bilgisi beni ilgilendirdi. Harici olarak demlenen çayı, belfıtığına da iyi gelebiliyormuş. Ben soğuk sıkım has zeytinyağına taze otları bastırdım ve güneşte yaklaşık 3 ay bekledi. Tüm güzelliklerini yağa geçirdiğini düşünüyorum. Ayrıca bir koku eklemedim, 20 ml olarak şişelenmiştir.

Kırkkilit otunun en çok faydalı olduğu hastalıklar arasında bronşit, enfeksiyon, kanama ve osteoporoz sayılıyor. Seneye, artrit romatizma için yaptığım ve içinde birçok bitki barındıran yağıma, kırkilit otunu da ekleyeceğim. Bunların dışında tırnak zayıflıklarına da iyi gelen kırkkilit otu çıban gibi rahatsızlıklara da fayda sağlar. Magnezyum, yağ asitleri, alkoloidler, saponin, kalsiyum ve demir bitkide bol miktarda bulunmaktadır. Çiçek vermeyen kırkkilit otunun yaprakları kurulmuş ya da taze olarak kullanılabilir. İlkbahar da tazesini isteyenler de bana haber ederse, keyifle yağ ile birlikte gönderebilirim.

Kullanımı,

Yağ size geldiğinde, sakin bir akşam seçin, ya size biri kitap okusun yada tv seyredin veya radyo dinleyin. Şişenin onda birini bir kase ılık suya ekleyin ve ellerinizi yada aykalarınız suyun içinde 20 dakika dinlendirin. Kürü bir hafta devam ettirin ve mümkünse sonra kantaron yağı , aynısefa yağı sürüp eldiven giyin. CrocuS un herhangi bir krem çeşidini de sürebilirsiniz. Tırnak kırılmalarınız ya çok azalacak yada duracaktır. İlaç değildir, yardımcı tedavi yağıdır.

horsetail-1  

Share

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *