shaving-cream

KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİNDEKİ ZARARLI KİMYASALLAR

Hepimiz sağlıklı kalmak ve aynı zamanda iyi görünmek de istiyoruz. Sağlıklı bir yaşam ve iyi görünüm elde etmek için pek çok kişi birçok kişisel bakım ürünü kullanır ve bu ürünlerin çoğu kimyasal içeriğe sahiptir. Aslında vücudumuz için güvenli olan kimyasal bazlı kişisel bakım ürünleri de var, ancak kesinlikle sert kimyasallar kullanılmış olanlar için dikkat etmeniz gerekir. Bu kimyasallar çok güçlüdür ve eğer düzenli olarak uzun süre kullanılırlarsa, cildi çeşitli nahoş yollarla etkileyebilir. Bu kimyasallar aşırı hassas ciltlerde ani reaksiyonlar da gösterir.Kozmetik ürünlerinin hazırlanmasında kimyasal maddelerin çok dikkatli kullanılması gerekir. Aksi durumda zararlı etkilere neden olabilirler.Kişisel bakım ürünlerinde kullanılan zararlı kimyasallar dan bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

personal-care-products-1

 

 

Kömür Katranı

 

petroleo-surgimento-produtores-e-sua-importancia

 

Kömür katranı makyaj ürünlerinin ve saç boyalarının hazırlanmasında kullanılır. Kömür katranı bazlı ürünleri kullanmak, pigmentli kozmetik dermatitin nedeniyle yakından ilişkilidir.Bazı katran türlerinin uzun süre kullanılması da folikülit (kıl kökü iltahabı) riskini arttırır. Kömür katranı, fototoksisiteye (Yerel veya sistemik bir duyarlandırıcı kimyasal maddenin ultraviyole ışınları ile ilk temastan itibaren kimyasal reaksiyona girmesiyle oluşan egzamadır.)neden olabilecek polisiklik hidrokarbonlardan yapılır. Bazı polisiklik aromatik hidrokarbonlara maruz kalma, karaciğer, deri ve akciğer kanserleriyle ilişkilidir.


Dietanolamin (DEA)

 

205e3e1600000578-3080424-image-m-36_1431555842960

Bu güçlü kimyasal, şampuanlar ve sabunlar gibi kozmetik ürünleri hazırlamak için kullanılır. DEA'nın etkileri üzerine yapılan bir araştırma, doğum öncesi maruziyetin beyin gelişimine zararlı etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Bir araştırma çalışmasına göre DEA uygulaması, farelerde karaciğer neoplazmı ve renal tübül adenom insidansının artması ile ilişkilidir.(karaciğer  ve böbrek tümörleri)


Formaldehit

 

s-l225

 

Saç düzeltici ürünler gibi bazı kozmetiklerde formaldehit de bulunur. İnsan vücudunda zararsız az miktarda üretilir, ancak formaldehite aşırı maruz kalınması gözlerde, burun, boğazda ve deride alerjik reaksiyonlara  ve astıma neden olabilir. Kadınlarda adet düzensizliğine neden olabilir. Araştırma çalışmaları, formaldehite maruz kalmanın çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini de artırabileceğini göstermektedir.


Glikol Eterler

 

pregnant-women

Glikol eterleri bazı kozmetik preparatlarında içerik olarak kullanılırlar. Glikol eterlerine maruz kalma, erkeklerde düşük doğurganlığa neden olabilir ve hamile kadınlar için tehlikeli olabilir. Etilen glikole maruz kalma zayıflık, mide bulantısı, baş ağrısı ve tahriş olmuş ciltlere neden olabilir.


Kurşun

 

Bazı kozmetiklerde de zararlı etkilere neden olan kurşun olabilir. Uzun süre maruz kalma kanserojen olabilir, gebelik sırasında zararlıdır ve bulantı, baş ağrısı ve irritabiliteye neden olabilir. Sinir sistemini, aynı zamanda çocukların zihinsel ve fiziksel büyümesini de etkileyebilir.


Cıva

150291-004-b307b7a2

Bazı cilt aydınlatma kremleri böbrekleri, karaciğerleri ve beyne zararverebilecek civa içerebilir.İnorganik civaya uzun süre maruz kalmak da merkezi sinir sistemine zarar verebilir. Ayrıca nörotoksisite ve nefrotik sendrom riskini de  artırabilir.(Sinir sistemi ve böbrek hasarı)


Glükokortikoidler

 

image-20151209-15564-nrogexBunlar cilt için beyazlatma ürünleri hazırlamak için kullanılan en önemli maddelerden bazılarıdır. Bu ağartma ürünleri çeşitli cilt hastalıklarını arttırır veya uyarabilir ve bu cilt komplikasyonlarının başlıca nedeni glukokortikoidlerin varlığıdır.


Parabenler (İzobütilparaben, Butilparaben, Metilparaben ve Propilparaben)

 

timthumb-php

 

Kremler, makyaj ürünleri, nemlendiriciler, saç bakımı ve tıraş ürünleri gibi çeşitli kozmetikler paraben içerir. Birçok araştırma çalışmaları insan göğüs tümörlerinde paraben varlığını gösterdi ve aynı zamanda parabenlerde östrojen benzeri özellikler bağlamında dikkat çekti. Bununla birlikte, parabenlerle ilişkili östrojenik aktivite, vücudun doğal östrojen etkinliğinden çok daha azdır ve kanserojenik özellikleri veya bu cinsel hormonun diğer zararlı etkilerini destekleyecek veri eksikliği vardır. Mevcut parabenler kullanımı FDA'ya göre güvenlidir, ancak parabenlerle ilgili sağlık tehlikelerinin değerlendirilmesi ve tanımlanması devam etmektedir.


Parafenilendiamin

 

tattoo-names_1

Parafenilendiamin çeşitli saç boyalarında ve dövme mürekkeplerinde kullanılır. Bu tür ürünler kullanıcılara çeşitli şekillerde zararlı olabilir. Parafenilendiamin ile ürünlerin kullanımı, dermatite, alerjilere ve aşırı duyarlılığa neden olabilir. Bu sağlık risklerinden kaçınmak için saç boyaları ve dövme sanatçısı seçerken dikkatli olunmalıdır.


Kokamidopropil betain

 

washing-hair-shampoo_www-femside-com_

Bu, cilt bakım ürünleri, temizleyiciler ve şampuanlar gibi çeşitli kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan sentetik bir deterjandır. Diğer kimyasallara kıyasla çok hafif cilt tahrişine neden olduğu için bu ürünlerde kokamidopropil betain kullanılır. Bununla birlikte, duyarlılaşma oranı, imalat sürecinde yaratılan safsızlıklarla yükselir. Bu kirlilikler hem amidoamin hem de dimetilaminopropilamin içerir, bu da yüksek cilt hassasiyetine neden olabilir.


Kohl Taşı

 

arabic-makeup-1

Kajal, antik zamanlardan beri kullanılan kohl taşından yapılmış popüler bir göz ürünüdür. Ne yazık ki, galen, zincit ve manyetit gibi kimyasal maddeler içermektedir. Bu kimyasallara uzun süre maruz kalma, kurşun seviyesini artırabilir ve kemik iliği ve beyin fonksiyonlarını etkileyebilir, bunun yanında anemi ve konvülsiyonlara neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kozmetik ürünlerinin kullanımına izin verilmemektedir. İyi araştırılmış zararlı etkileri göz önüne alındığında, kajal ve bileşen ürünlerinin kullanımı önlenmelidir.


Parfüm (hidroksiisoheksil-3-sikloheksen, karboksaldehit, izoesugenol vs.)

 

641463

Yapay koku uzun süre maruz kalındıktan sonra çok sayıda sağlık sorununa neden olabilir. Bunlara cilt tahrişi, baş ağrısı, akciğer sorunları ve baş dönmesi dahildir.


Mineral Yağ

 

mineral-oil-toxic-300x199

Mineral yağlar genellikle kozmetik ürünlerinin üretiminde kullanılır. Bunlar petrol ürünlerinden elde edilir ve alerjilere ve cilt tahrişine neden olabilir. Ayrıca cilt gözeneklerini bloke ederek besin maddelerinin hareketini ve atıkların hücrelerden çıkarılmasını da kısıtlayabilirler. Araştırmalar, kozmetik ürünlerin ve mineral yağı içeren ürünlerin artrite yatkın farelerde artritojenik olabileceğini ve bu da bu tür kozmetik ürünlerin artrite katkıda bulunabileceği anlamına geliyor.


Imidazolidinil ve diazolidinil üre

 

cosmetics

Bu kimyasallar, kremlerdeki ve kozmetikteki formaldehit içeriğini etkinleştirmek için koruyucu olarak kullanılırlar. Bu kimyasallar cilt hassasiyetini artırabilir ve alerjilere ve kontakt dermatitlere katkıda bulunabilir.


Sodyum Lauril Sülfat (SLS)

 

shaving-cream

SLS bir emülgatör, yüzey aktif madde ve yağ sökücü olarak görev yapar.Vücut yıkama, sabun, şampuan, yüz temizleyicisi ve tıraş kremi gibi sayısız kişisel bakım ürünlerinde kullanılır. SLS içeren ürünleri kullanmak, göz ve ciltte tahrişe neden olabileceği gibi alerjik reaksiyonları ve cildin genel olarak kurumasını da sağlar.


Sentetik Renkler

 

pigments_solvent_dyes

Sentetik renkler de zararlıdır ve cilt alerjilerine ve tahrişe neden olabilir. Her türlü sentetik renk içeren ürünleri uzun süreli kullanımdan kaçınmalısınız.


Trietanolamin (TEA)

 

blogimage3

TEA, çeşitli kozmetik ürünlerin pH'sını ayarlamak için kullanılan kimyasal maddelerden biridir. Bu kimyasal cilde ve gözlere zararlı olabilir. Göz sorunlarına, cildin ve saçların kuruluğuna ve diğer alerjik reaksiyonlara neden olabilir.


Polivinilpirolidon (PVP) Kopolimer

6360256010889379611068674925_lip

Bunlar ruj gibi çeşitli kozmetik ürünlerin hazırlanması için kullanılır, ancak PVP içeren ürünlere maruz kalma ve bunların kullanımı alerjileri ve dermatiti başlatabilir veya arttırabilir.


Lanolin

 

woollysheep

Bu kimyasal koyun yününden elde edilir ve göz kremi ürünleri, makyaj ürünleri, losyonlar ve kremler gibi çeşitli kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılır. Lanolin yutulduğunda zehirli olabilir ve insan vücudu üzerinde başka zararlı etkilere neden olabilir. Deri döküntüleri, kızarıklık, mide bulantısı ve kusma olabilir. Lanolini içeren herhangi bir ürünü kullanırken dikkatli olmak çok önemlidir.


Benzilldimetilstearilamonyum klorür

 

9e01ae5ef8bafec95ce44982632f39df

Ruj, losyonlar, saç boyama ve kremi gibi çeşitli kozmetik ürünler benzildimetilstearilamonyum klorid içerir. Bu kimyasal cildi ve gözleri tahriş edebilir. Aslında, gözlerinize kalıcı zarar verebilir ve alerjik kontakt dermatite katkıda bulunabilir.


Propilen glikol

 

getty_rf_photo_of_woman_facial

Cilt bakım kremleri ve losyonları sıklıkla propilen glikol içerir. Bu, petrokimyasallardan elde edilir ve emülsiyon haline getirici bir madde olarak işlev görür. Propilen glikol içeren ürünleri kullanmak cildin pürüzsüz olmasını sağlar ancak aynı zamanda kırışıklıklar ve yaşlanma lekeleri gibi ciltte yaşlanmanın belirtilerini hızlandırır. Aynı zamanda kontakt dermatitine ve tahrişe neden olabilir.


Ftalatlar

 

LONDON, ENGLAND - FEBRUARY 21: A model prepares backstage before the Richard Nicoll fashion show as part of London Fashion Week at the Top Shop show space on February 21, 2010 in London, England. (Photo by Ian Gavan/Getty Images)

Parfümler, oje, saç spreyi, sabunlar, şampuanlar ve nemlendiriciler günlük yaşamda kullanılan bazı ürünlerdir. Bu ürünler ftalat içerebilir ve ftalatlara yüksek maruz kalma insan üreme ve gelişmesini etkileyebilir. Ayrıca, (2-etilheksil) diftalatın insan vücudu için kanserojen ve zararlı olduğu belirtilmiştir. Fitalatların sağlık üzerindeki etkisini belirlemek için halihazırda çalışmalar devam etmektedir.

 

Kullandığımız çeşitli kozmetik ürünlerin bileşimini bilmemiz bizim için çok önemlidir. Maddelerin birçoğu, vücudunuzda, başta iyileşmeye çalıştığınız vücudun kısımlarında bile zararlı etkilere neden olabilecek kimyasallardır! Bu kimyasallar günlük hayatımızda kullandığımız diğer ürünlerde de olabilir, ancak uzun süre bu kimyasalların etkilerine maruz kalmaktan kaçınmak ve sonrasında oluşabilecek etkilerini en aza indirgemek her zaman daha iyidir. Herhangi bir deri alerjisi veya tahriş olması durumunda doktorunuza danışmanız önerilir. Unutmayın, güzellik cildin üzerinde görebildiğiniz kadarıyla ilgilidir, ancak cildi uzun vadede korumak daha önemlidir! Sert kimyasallara başvurmak yerine görünümünüzü iyileştirmek için bitkisel ve doğal kaynakları seçiniz.

Share
Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *